פעם, לפני 10 שנים בערך כשהיינו רוצים לראות סרט המחשב, היינו צריכים להוריד אותו במשך שעות ולפעמים ימים, לדאוג לנגן טוב שתומך בכל הפורמטים, לפעמים גם לדאוג לתוכנות שתומכות בהורדה בחלקים והשהייה וכמובן... (לרובכם זה לא מוכר) - לדאוג שהאינטרנט לא יתנתק בחיבור הקווי... כן כן, פעם האינטרנט היה חוסם את הטלפון ולכן היינו צריכים להוריד בחלקים ולחכות ליום (או יותר נכון ללילה) שאחרי.

כיום רוחב הפס הוא מאוד מהיר ובנוסף הטכנולוגיות מאוד מתקדמות - מה שמאפשר לנו לצפות בסדרות, העונות שלמות ובסרטים בצפייה ישירה. מבלי להוריד קבצים, מבלי להתקין שום תוכנה - פשוט ללחוץ PLAY ולראות את הכל באינטרנט ובאיכות גבוהה וללא קטיעות. כיצד זה מתבצע? המשיכו לקרוא...

שדרוג רוחב הפס
רוחב הפס בשנים האחרונות עלה והוא כבר נאמד ביחידות של מגה, עשרות ולפעמים גם על מאות מגה ביט... פעם זה היה בקילו ביט. מה שאומר שהמידע זורם הרבה יותר מהר אל המחשב שלנו וגם מהמחשב שלנו. בעקבות זאת התפתחו טכנולוגיות אשר מאפשרות ניצול של רוחב הפס הזה ולצפות אפילו בקבצי וידאו שנחשבים לקבצים כבדים. הביטוי השגור בפי רבים לטכנולוגיה זו נקרא צפייה ישירה, המינוח המקצועי שלו נקרא וידאו סטרימינג.

הטכנולוגיה
מה בעצם עושה הטכנולוגיה הזו? כשמו כן הוא - וידאו סטרימינג (וידאו זורם), הטכנולוגיה מריצה את קובץ המקור משרת מרוחק (גדול ככל שיהיה) ובעצם אוגרת חלקי מידע בתקיה זמנית על המחשב שלך בעוד הקובץ עצמו מתנגן אצלך במחשב. מה זה אומר בעצם? שפעולת הצפיה ופעולת ההורדה מתבצעות במקביל ואתה בשורה התחתונה מקבל את המוצר של סרט באורך מלא אצלך במחשב בלחיצה אחת על PLAY, כל שאר הפעולת כבר מתבצעות על השרתית של החברה בעקבות טכנולוגיה זו והשכלולים שלה.

יש אף חברות ואתרים (כמו יוטיוב למשל) שממרים את הקובץ שלך לפורמט נוח וקל יותר לשרתים שנקרא FLV, שהו בעצם סוג של וידאו עם שילוב של פלאש - הרבה יותר קל להוריד את קובץ המקור של סרטים אלו למחשב שלך וכמובן לנגן לך אותו בשניות. מה שיוצא בעצם הוא שאתה מנגן בשניה קובץ שאם היית מוריד אותו בפורמט AVI (הפורמט הנפוץ ביותר לסרטים כיום) זה היה משהו כמו 700-900 מזה וזה שעות להוריד.... מה גם שזה תופס הרבה מקום בדיסק הקשיח שלעמים נגמר עקב הורדה מרובה של סרטי ועונות שלמות של סדרות.

זהו עוד יתרון של הצפיה הישירה - לאחר שסיימת לצפות - הדיסק הקשיח שלך לא צריך לעמוד בעומס של קבצי סרטים גדולים, פשוט סגרו את הדפדפן והמשיכו לסרט הבא.

האתרים המובילים
האתרים המובילים של צפייה ישירה הם MEGAVIDEO וכמובן YOUTUBE שנרכש ע"י גוגל בשנת 2006 בסכום אסטרונמי של 1.5 מיליארד דולר. ביוטיבו המגוון הוא עצום ואפשר למצוא הכל מהכל. היתרון היחיד של מגה וידאו הוא שהוא מאפשר להעלות קבצים גדולים יותר מיוטיוב - מה שאומר שבעצם ניתן להעלות סרטים שלמים ועונות שלמות של סדרות. כמובן שיש ישראלים רבים שדאגו להעלות הכל גם עם תרגום מובנה לשרתים של מגה וידאו.

לסיכום כדאי לכם לגול את העולם של הצפייה הישירה, המון מידע ועלם חדש יכול להיפתח בפניכם בלחיצת עכבר, יש כאלו שאפילו השכילו לנצל אותו להופעות חיות באינטרנט, כמו יוטיוב למשל שהעבירו הופעה שלמה של להקת U2 המפורסמת בשידור חי לעיני מליוני אנשים באתר האינטרנט שלהם. או כמו שאומרים... הכל המרחק לחיצה ממכם ...